Chusta kółkowa – jak zawiązać?

Chusta kółkowa – jak zawiązać?

Chusta kółkowa to doskonała alternatywa dla chusty tkanej. Moja fascynacja tą chustą jest wprost proporcjonalna do ilości posiadanych dzieci. Przeczytajcie dlaczego.

Czym jest chusta kółkowa?

Chusta kółkowa to po prostu kawałek materiału, tkany różnego rodzaju splotami, zakończony podwójnymi kółkami. Najlepiej byłoby, by były one metalowe, dość duże i okrągłe, a nie ścinane lub opiłowane w kanciasty sposób. Ułatwia to przekładanie chusty i jej dociąganie. 

doradca-noszenia-nina-kwasniewska
Nina Kwaśniewska

Przy pierwszym dziecku chusta kółkowa wydawała mi się zbędną fanaberią. Być może nie doceniałam jej korzyści mieszkając na parterze, być może byłam zafascynowana ilością wiązań, które można wyczarować za pomocą chusty tkanej. Mimo posiadania tej chusty, rzadko korzystałam z jej użycia, także później, gdy dziecko już siedziało i mogłam wiązać ją na biodrze. Kółko ma za zadanie trzymać dociągniętą chustę i nasze dziecko.

Jakie są rodzaje chust kółkowych?

Chusta kółkowa występuje w różnych długościach. Od długości 1.7 m do ponad 2.3 m. Wybierajcie chustę odpowiednią do Waszego wzrostu. Chusta zbyt długa może Wam przeszkadzać i być przydeptywana, szczególnie przy wejściu po schodach. Ze względów bezpieczeństwa zalecam zwieńczenie tej chusty dodatkowym przewiązaniem w okolicy kółek. Często takie wykończenia wyglądają bardzo pięknie. Tak jak u moich uczniów na zdjęciu.

doradca-noszenia

Możecie wybierać różne wzory i kolory – zupełnie tak samo jak chusty tkane. Plusem jest z pewnością to, że chusta ta wymaga mniejszej ilości materiału, więc będzie też nieco tańsza. Najczęściej używane sploty do tej chusty to splot skośno- krzyżowy i diamentowy.

Dla początkujących polecam wybierać chusty, które mają dwie różne krawędzie – ułatwia to Wam rozpoczęcie przygody z chustą kółkową.

Jakie wiązania daje nam chusta kółkowa?

Wiele osób nie wie, że w chuście kółkowej możemy nosić dzieci od urodzenia. Nosimy wtedy dziecko z przodu, symetrycznie do osi naszego ciała. Dobrze dociągnięta chusta trzyma stabilnie pozycję dziecka. Dla starszych dzieci wykorzystujemy wiązanie na biodrze. Kupując chustę kółkową korzystamy z niej przez cały czas noszenia – od narodzin dziecka, aż po zakończenie przygody z chustą.

Korzyści z wykorzystania chusty kółkowej:

  • jej zawiązanie jest naprawdę szybkie
  • jej zawiązanie jest naprawdę łatwe
  • nie musimy chusty zdejmować przy wyjęciu dziecka, gdyż zostaje ona pod kurtką –   chusta się nie plącze i nie brudzi na ziemi
  • chusty nie musimy rozwiązywać, wystarczy poprawić materiał na kółkach i…chusta kółkowa ponownie gotowa
  • jej długość jest bardziej uniwersalna niż chusty tkanej, gdyż wystarcza ten sam rozmiar dla rodziców o bardzo różnym wzroście i gabarytach
  • niewielka ilość materiału to mniejszy ciężar do noszenia w torebce
  • możemy ją traktować jak chustę awaryjną na wypadek, gdy małemu człowiekowi nogi odmówią posłuszeństwa
  • jest idealna do auta – trzymam jedną zawsze w samochodzie, by przenieść dziecko i zakupy do domu za jednym razem.

Napisałam, że miłość do chusty kółkowej jest wprost proporcjonalna do ilości dzieci. To prawda! Z pierwszą córką chusta kółkowa była dla mnie dodatkiem, bardzo rzadko ją wykorzystywałam. Gdy przeprowadziliśmy się na drugie piętro i urodziłam syna, zaczęłam dostrzegać korzyści z wykorzystania chusty kółkowej. Jedną chustę miałam cały czas w aucie, by móc przenieść śpiące dziecko na górę. Gdy był starszy, już siedział, ale jeszcze nie chodził, chusta kółkowa pomagała mi zabrać się na jeden raz z dzieckiem i zakupami do domu. Doceniałam to, że chustę mogę mieć pod kurtą i szybko umieścić w niej dziecko.

Mając trójkę dzieci szybkie włożenie noworodka, by zapanować nad energicznym dwu i pół latkiem jest po prostu elementem bezpieczeństwa.

 

Chusta kółkowa i jej wady:

👎 jednostronnie obciąża ciało noszącego – jest to dyskomfort odczuwalny szczególnie przy dłuższym noszeniu większych dzieci

👎 nie nadaje się na długie spacery – niewątpliwie jest to chusta “zadaniowa” 

Jak wybrać chustę kółkową?

Zachęcam do przymierzenia różnych materiałów, z których są zrobione chusty kółkowe. Chustę dobieramy do dziecka i do siebie. Musi odpowiadać nam to jak ona się dociąga i współpracuje z nami. W rezultacie chusty o splocie diamentowym lepiej się dociągają, choć zależy to też od tego ile macie siły i prawy. Z pewnością warto przed zakupem chusty kółkowej przymierzyć ich kilka, by wybrać optymalną długość i rodzaj materiału.

Macie także możliwość wypożyczenia u nas chusty. 

Jak zawiązać chustę kółkową?

Opisywanie wiązania chusty przypomina rozwiązywanie zadania z matematyki.

Zobaczcie filmik instruktażowy.

Na naszym kanale na youtube, możecie także zobaczyć inne wiązania, np. kieszonkę.

A jeśli nie czujesz się pewnie z noszeniem dziecka w chuście, zapraszam na indywidualne konsultacje u Was w domu lub w siedzibie Macierzanki w centrum przy ul. Felczaka 16.

Masz pytania? Chcesz ustalić termin? 


     


    Nina Kwaśniewska

    Miałam to szczęście, że było mi dane urodzić moje dzieci w domu. Promuję karmienie piersią, uważam, że poród może być wydarzeniem pięknym i ubogacającym. I wszędzie o tym mówię! Możecie mnie spotkać w Macierzance, gdzie wspieram Was w karmieniu piersią, towarzyszę w przygotowaniu do porodu, a także później, gdy pomagam w nauce wiązania chust.

    Napisz Komentarz


    The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.