Czy moje dziecko się najada?

Czy moje dziecko się najada?

Po czym poznać, czy moje dziecko się najada? To pytanie zadaje sobie większość rodziców nowonarodzonych dzieci. Choć nie mamy miarki w piersi, by określić ilość pokarmu, który wypływa, to na szczęście są sposoby, by obiektywnie monitorować karmienie piersią.

Jak możecie sprawdzić, czy dziecko się najada? Pomoże Wam w tym obserwacja efektywności karmienia piersią. Jak to ocenić? Służą temu wskaźniki skutecznego karmienia. Ocenia się je za pomocą obserwacji aktu karmienia, analizy danych z wywiadu, oceny stanu ogólnego dziecka oraz pomiarów. 

Przybliżę Wam, jak rodzice mogą samodzielnie ocenić, czy ich dzieci się najadają.

CZy moje dziecko się najada? - wybór pozycji do karmienia i przyrosty wagowe.

czy moje dziecko się najada

Jeśli Twoje dziecko przyrasta na masie ciała w granicach normy, a Ty nie odczuwasz dyskomfortu w trakcie karmienia – przeczytaj ten artykuł i przekaż go swoim koleżankom, które mają inne odczucia.

Jeśli jednak masz wątpliwości i wydaje Ci się, że Twoja pociecha się nie najada to osoba sprawująca opiekę laktacyjną powinna podpowiedzieć Ci wygodną pozycję do karmienia. Położna powinna także ocenić, czy noworodek ssie prawidłowo.

Spróbuj też sama prawidłowo przystawić dziecko do piersi! Brodawka wraz z otoczką powinna być położona asymetrycznie w jamie ustnej dziecka i skierowana do góry, w stronę tylnej części podniebienia. Początkowo dziecko wykonuje kilkanaście – kilkadziesiąt ruchów ssących. Potem następuje wypływ pokarmu u matki. Następnie rytmiczne i głębokie ruchy ssące z towarzyszącym połykaniem. Specjalista od laktacji monitorujący przebieg karmienia zauważa prawidłowy rytm ssania i połykania. Ty zauważysz rozluźnienie piersi po karmieniu. Dziecko po karmieniu zasypia lub spokojnie czuwa oraz jest aktywne przez co najmniej 4. godziny w ciągu doby.

Jeęli rodziłaś w szpitalu, zespół pełniący opiekę laktacyjną w pierwszych dobach powinien ocenić masę ciała noworodka. Fizjologiczny spadek masy ciała w 1.- 3. dobie życia jest normą (nie większy niż 10% masy urodzeniowej). Od 4. – 5. doby rozpoczyna się przyrost masy noworodka. W ciągu 10.- 14. dni powinien nastąpić przyrost do masy urodzeniowej. Położna w podstawowej opiece zdrowotnej monitoruje średni dobowy przyrost masy ciała w kolejnych tygodniach, licząc od najniższej masy ciała noworodka (norma 26-31g/dobę do 3. miesiąca życia).

Czy moje dziecko się najada? Jak samodzielnie obliczyć średni dobowy przyrost masy ciała?

Możesz sama wyliczyć przyrost masy. Jak to zrobić?

Odejmij od dzisiejszej masy dziecka najniższą masę, jaką zanotowałaś. Potem podziel przez liczbę dób. Licząc oczywiście od tej dobry, w której znotowałaś najniższy spadek masy ciała.

Przykład:

Masa urodzeniowa – 3500 g.

W 2. dobie masa – 3220g (czyli spadek 280g). – Jest to najniższa masa, do jakiej “spadło” dziecko.

Dziś 13. doba życia – masa 3528g.

3528g-3220g = 308g.

308g/11dób = 28 g/dzień

Średni dobowy przyrost masy ciała wynosie 28g/dzień.

Jest to przyrost w granicach normy.

czy moje dziecko się najada? - oceniaj efekty

Osoby pełniące opiekę laktacyjną oceniają również wydalanie (mocz i stolec) oraz aktywność noworodka przy piersi. Jeśli karmisz piersią to Twoje dziecko może robić . stolec na 7.-10. dni lub 7.-10. stolców na dobę! Dzieci są bardzo w tym różne. Spójrz na to, że maluszek który wydala 1 kupkę na kilka dni będzie jadł zdecydowanie mniej, niż ten, który wydala stolec przy każdym karmieniu. Będzie to wpływało również na ilość pokarmu, który chciałabyś odciągnąć i podać dziecku w inny sposób. Dziecko 2. miesięczne może na jedną porcję jeść 60 ml pokarmu, a inne 120 ml. Wiele zależy od tego, jak wydala. 

kiedy skorzystać z porady doradcy laktacyjnego?

doradca laktacyjny szczecin

Ocena przebiegu karmienia w pierwszych tygodniach życia dziecka ma na celu weryfikację techniki karmienia, ocenę jego skuteczności, a także wskazań do stymulacji laktacji, bądź ustalenie rzeczywistych wskazań do dokarmiania.

Jeśli Twoje dziecko przyrasta poniżej 20g/dzień, wydala niewiele moczu i jest apatyczne – pilnie potrzebujesz konsultacji laktacyjnej. Dzięki niej będziesz wiedziała jak pomóc swojemu dziecku, by miało więcej siły do ssania i sprawisz że Twoje dziecko zacznie się najadać.

Jestem po to, by Wam pomóc!

czy moje dziecko sie najada

Agnieszka Kardziejonek

Agnieszka Kardziejonek – położna od 2011 roku, certyfikowany doradca laktacyjny, doktor nauk o zdrowiu. Łączy pasję związaną z promowaniem karmienia naturalnego z pracą naukową nad laktacją. Doświadczała położnictwa w różnych miejscach na świecie, m.in. w Ugandzie, gdzie towarzyszyła kobietom przy narodzinach i obserwowała zwyczaje związane z karmieniem piersią. Pracowała w szpitalach klinicznych w Policach oraz jako doradca laktacyjny na Pomorzanach. Zdobyła zaufanie wielu rodzin, które cenią w niej empatię i profesjonalizm.

Napisz Komentarz


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.