Witamy w Szczecinie! – co to za projekt?
Szczecin jest postrzegany jako miasto przyjazne rodzinie. Naszym działaniem chcieliśmy sprawić, by był także postrzegany jako miasto przyjazne obcokrajowcom, którzy wybrali nasze miasto jako miejsce do pracy i życia. W związku z dużym odsetkiem osób narodowości ukraińskiej, naszym marzeniem było stworzenie przyjaznej przestrzeni do spotkań i poznawania naszych kultur. Chcieliśmy także stworzyć warunki do integracji oraz pomóc Ukraińcom w oswojeniu się z nowym środowiskiem.
Skąd pomysł na realizację projektu “Witamy w Szczecinie!”?
Jakiś czas temu poznaliśmy Anastazję Markowicz – Ukrainkę od 4. lat mieszkającą w Szczecinie. Anastazja pracuje w Polsce jako kadrowa. Ukończyła studia psychologiczne, oczekuje na nostryfikację swojego dyplomu. Dzięki znajomości z Anastazją mogliśmy także poznać problemy Ukraińców na emigracji. Okazało się, że największą ich bolączką jest proces adaptacji kobiet do warunków polskich oraz pomoc w odnalezieniu się na rynku pracy. A także podniesienie kompetencji zawodowych. Chcieliśmy ułatwić kobietom proces adaptacji. Wzmocnić je zawodowo. Ułatwić im powrót na rynek pracy po urlopie macierzyńskim. Ponieważ środowisko ukraińskie nie zna realiów prawa pracy i wynikających z tego tytułu praw i obowiązków, przygotowaliśmy szkolenia związane z kodeksem pracy. Zorganizowaliśmy warsztaty z gimnastyki słowiańskiej. Warsztat miał za zadanie zrelaksować, odprężyć, a także aktywizować mamy – Polki i Ukrainki – na urlopie macierzyńskim. Wszystkie warsztaty prowadziliśmy w języku polskim, ale jednocześnie mogliśmy tłumaczyć na język ukraińskim czy rosyjski, by zapewnić komfortowy udział w zajęciach.
Z Anastazją Markowicz zawiązałyśmy bliską relację oraz współpracę, czego efektem było wspólne napisanie projektu, który uzyskał dofinansowanie w ramach #mikrodotacje Sektor3.
Cele, jakie nam przyświecały w trakcie realizacji Witamy w Szczecinie!, to:
– Zwiększanie kompetencji społecznych poprzez poznanie kultury i zwyczajów panujących w Polsce, a także przybliżenie kultury ukraińskiej Polkom.
– Radzenie sobie z rozłąką z rodziną – warsztaty psychologiczne.
– Szukanie motywacji do działania i samorozwoju. Jak odnaleźć się w nowym środowisku i kulturze?
– Omówienie relacji rodzinnych i organizacja pracy w rodzinie przebywającej na emigracji. Poszukiwanie pracy. Powrót do pracy po urlopie macierzyńskim. Skuteczne poszukiwanie pracy.
– Adaptacja i integracja kobiet na emigracji. Spotkania z Polkami i wymiana doświadczeń.
Zobacz, jak wyglądały spotkania.
Posłuchaj podcastu z Anastazją Markowicz.
Dziękujęmy Fundacji Sektor 3 za możliwość realizacji projektu. A jeśli Wy chcecie zorganizować z nami podobne działanie, zachęcamy do kontaktu.
Napisz Komentarz