WITAMY W SZCZECINIE! – nasza #mikrodotacja

WITAMY W SZCZECINIE! – nasza #mikrodotacja

Witamy w Szczecinie! – co to za projekt?

Szczecin jest postrzegany jako miasto przyjazne rodzinie. Naszym działaniem chcieliśmy sprawić, by był także postrzegany jako miasto przyjazne obcokrajowcom, którzy wybrali nasze miasto jako miejsce do pracy i życia. W związku z dużym odsetkiem osób narodowości ukraińskiej, naszym marzeniem było stworzenie przyjaznej przestrzeni do spotkań i poznawania naszych kultur. Chcieliśmy także stworzyć warunki do integracji oraz pomóc Ukraińcom w oswojeniu się z nowym środowiskiem. 

witamy - w- szczecinie

Skąd pomysł na realizację projektu “Witamy w Szczecinie!”?

Jakiś czas temu poznaliśmy Anastazję Markowicz – Ukrainkę od 4. lat mieszkającą w Szczecinie. Anastazja pracuje w Polsce jako kadrowa. Ukończyła studia psychologiczne, oczekuje na nostryfikację swojego dyplomu. Dzięki znajomości z Anastazją mogliśmy także poznać problemy Ukraińców na emigracji.  Okazało się, że największą ich bolączką jest proces adaptacji kobiet do warunków polskich oraz pomoc w odnalezieniu się na rynku pracy. A także podniesienie kompetencji zawodowych. Chcieliśmy ułatwić kobietom proces adaptacji. Wzmocnić je zawodowo.  Ułatwić im powrót na rynek pracy po urlopie macierzyńskim. Ponieważ środowisko ukraińskie nie zna realiów prawa pracy i wynikających z tego tytułu praw i obowiązków, przygotowaliśmy szkolenia związane z kodeksem pracy. Zorganizowaliśmy warsztaty z gimnastyki słowiańskiej. Warsztat miał za zadanie zrelaksować, odprężyć, a także aktywizować mamy – Polki i Ukrainki – na urlopie macierzyńskim. Wszystkie warsztaty prowadziliśmy w języku polskim,  ale jednocześnie mogliśmy tłumaczyć na język ukraińskim czy rosyjski, by zapewnić komfortowy udział w zajęciach.

Z Anastazją Markowicz zawiązałyśmy bliską relację oraz współpracę, czego efektem było wspólne napisanie projektu, który uzyskał dofinansowanie w ramach #mikrodotacje Sektor3.

Cele, jakie nam przyświecały w trakcie realizacji Witamy w Szczecinie!, to:

– Zwiększanie kompetencji społecznych poprzez poznanie kultury i zwyczajów panujących w Polsce, a także przybliżenie kultury ukraińskiej Polkom.

– Radzenie sobie z rozłąką z rodziną – warsztaty psychologiczne.

– Szukanie motywacji do działania i samorozwoju. Jak odnaleźć się w nowym środowisku i kulturze?

– Omówienie relacji rodzinnych i organizacja pracy w rodzinie przebywającej na emigracji. Poszukiwanie pracy. Powrót do pracy po urlopie macierzyńskim. Skuteczne poszukiwanie pracy.

– Adaptacja i integracja kobiet na emigracji. Spotkania z Polkami i wymiana doświadczeń.

Zobacz, jak wyglądały spotkania.

witamy-w-szczecinie

witamy-w-szczecinie

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Posłuchaj podcastu z Anastazją Markowicz.

 

Dziękujęmy Fundacji Sektor 3 za możliwość realizacji projektu. A jeśli Wy chcecie zorganizować z nami podobne działanie, zachęcamy do kontaktu.


Nina Kwaśniewska

Miałam to szczęście, że było mi dane urodzić moje dzieci w domu. Promuję karmienie piersią, uważam, że poród może być wydarzeniem pięknym i ubogacającym. I wszędzie o tym mówię! Możecie mnie spotkać w Macierzance, gdzie wspieram Was w karmieniu piersią, towarzyszę w przygotowaniu do porodu, a także później, gdy pomagam w nauce wiązania chust.

Napisz Komentarz


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.