Operacje plastyczne a karmienie piersią

Operacje plastyczne a karmienie piersią

Operacje plastyczne a karmienie piersią to temat, który pojawia się coraz częściej w pracy doradcy laktacyjnego. Przybliżę Wam jakie konsekwencje niosą zabiegi powiększania i pomniejszania piersi w kontekście karmienia piersią.

Operacje plastyczne a karmienie piersią - zmniejszanie biustu

operacje plastyczne a karmienie piersią

Spotkałam kobiety, które z przyczyn medycznych poddały się redukcji piersi po urodzeniu drugiego dziecka. Po kilku latach zostały one ponownie matkami. Wówczas zastanawiały się, czy będą mogły karmić. Jaka jest odpowiedź na ich wątpliwości?

Redukcja piersi to zabieg chirurgiczny polegający na usunięciu części gruczołu.Polega na jego przemodelowaniu oraz pozbyciu się nadmiaru tkanki tłuszczowej. Badania laktacyjne dostarczają różne zalecenia karmienia piersią po operacji redukcji piersi. Możliwość karmienia piersią po operacji zmniejszenia piersi zależy od integralności kanałów mlecznych, połączeń nerwowych i krwionośnych, a także od głębokości usunięcia tkanki gruczołowej.

Marshall zaznacza, że matki przechodzące operacje z przeniesieniem brodawki w inne miejsce nie karmią piersią bądź karmią z wieloma problemami. Porównania dokonano w stosunku do kobiet, których operacja nie zawierała przemieszczenia brodawki. 

Badania Souto potwierdzają, że matki po redukcji piersi rozpoczynają karmienie piersią, ale częściej zmagają się z problemami laktacyjnymi.(Niż matki z grupy kontrolnej nie przechodzące wcześniej operacji chirurgicznych piersi). Średni czas jakiegokolwiek karmienia piersią kobiet po operacji wynosił 2. miesiące, a w grupie kontrolnej 6. miesięcy. Natomiast kobiety po redukcji piersi, karmiły wyłąćznie piersią 5. dni a w grupie kontrolnej 3. miesiące.

  • Wyłączne karmienie piersią (ang. Exclusive breastfeeding) – dziecko otrzymuje tylko pokarm matki bezpośrednio z piersi bądź odciągnięty. Dopuszczalne jest podawanie doustne produktów farmaceutycznych tj. witamin, leków.
  • Przeważające karmienie piersią (ang. Predominant breastfeeding) – dziecko otrzymuje pokarm matki oraz wodę, herbatę lub sok owocowy.
  • Uzupełniające lub częściowe karmienie piersią (ang. Complmentary feeding or partial breastfeeding) – dziecku podawane jest mleko matki oraz półstałe pokarmy.
  • „Jakiekolwiek” karmienie piersią (ang. Any breastfeeding) – niemowlę choć raz było karmione piersią lub otrzymało pokarm matki.

zmniejszanie piersi - czy można jeszcze karmić?

Rosadi Seswandhana opisuje przypadek kobiety, która była w stanie karmić piersią po 2 latach i po 5 latach od zmniejszenia piersi. Matka mogła karmić wyłącznie piersią dwoje dzieci przez 6. miesięcy każde. Autorzy artykułu podkreślają, że kluczowym czynnikiem udanego karmienia piersią po zmniejszeniu piersi, było utrzymanie zdolności gruczołu piersiowego do wytwarzania pokarmu. Oraz utrzymanie wrażliwości brodawki. Sugerują, że prawidłowa technika redukcji piersi powinna utrzymać funkcję karmienia piersi. Stwierdzają również, że istnieje potrzeba dalszych badań prospektywnych obejmujących wiele osób i wykorzystujących bardziej obiektywne parametry w ocenie pooperacyjnej funkcji piersi. Sugerują również wypracowanie konsensusu w celu zdefiniowania skutecznego karmienia piersią po operacji zmniejszenia piersi z okresem obserwacji do 6. miesięcy.

Jeśli masz duży biust, który przysparza Ci trudności w codziennym funkcjonowaniu, zanim zdecydujesz się na jego redukcję, udaj się do profesjonalnej brafitterki. Może okazać się, że dobór prawidłowego biustonosza jest wystarczającym rozwiązaniem wydatnego biustu.

Operacje plastyczne a karmienie piersią - powiększanie biustu

Powiększanie piersi to zabieg chirurgiczny mający na celu korekcję wielkości i kształtu kobiecego biustu. Najczęściej w tym celu stosowane są implanty piersiowe.

Wypełnione są one solą fizjologiczną (bądź żelem silikonowym) lub autogenne z tkanki tłuszczowej własnej pacjentki. Operacja powiększania piersi zazwyczaj nie przeszkadza w karmieniu naturalnym. Implant wszczepiony podmięśniowo nie zaburza struktury sutka. I nie utrudnia wypływu pokarmu.

Jewell i wspólnicy stwierdzają, że kobiety z implantami karmią z powodzeniem i posiadają podobne problemy laktacyjne, jak w grupie mam, które nie przebyły operacji powiększania piersi. Obecność implantów nie wpływa w sposób znaczny na okres karmienia piersią.

Zarówno Cheng ze wsp., jak i Schiff ze wsp. przeprowadzając metaanalizę podkreślają, że kobiety z implantami mniej chętnie decydują się na wyłączne karmienie piersią. Ale te, które podejmują je, mają porównywalnie takie same trudności, jak matki bez operacji.

Niektóre kobiety mają dużą dysproporcję anatomiczną piersi i poddają się wszczepieniu implantu w jednej piersi, aby zniwelować tę różnicę. W tej sytuacji, rozważając karmienie piersią, należy przyjrzeć się przyczynie pierwotnej dysproporcji. Czasami wiąże się to z niedorozwojem gruczołu w dzieciństwie. Warto spotkać się wówczas ze specjalistą przed porodem i omówić tę sytuację indywidualnie.

 

operacje plastyczne a karmienie piersią - kiedy skorzystać z pomocy?

doradca laktacyjny szczecin

Jeśli powiększałaś piersi implantem podmięśniowym – możesz karmić piersią. Jeśli pomniejszałaś biust – wiele zależy od przebiegu operacji, ale karmienie nie jest niemożliwe!

 Kobiety z implantami pod mięśniem czasami korzystają z pomocy doradców laktacyjnych. Doświadczają one podobnych trudności, co kobiety bez niego. Natomiast jeśli pomniejszałaś piersi, np. z przyczyn bolesności kręgosłupa, wad postawy itd., a marzysz o bliskości związanej z karmieniem naturalnym warto, abyś spotkała się ze specjalistą jeszcze przed porodem.

Niestety wiele kobiet słyszy od personelu po porodzie komunikat, że nie może karmić i od razu wdrożona jest farmakologia, która hamuje produkcję pokarmu. W swojej pracy zawodowej spotkałam kobiety, które podjęły karmienie piersią po zabiegu redukcji. Choć były to karmienia mieszane, to te matki doświadczyły bliskości, jaką daje karmienie naturalne oraz przekazały swoim dzieciom składniki tego niesamowitego pokarmu. Dla mam wcześniaków było to bardzo ważne, nawet jeśli to karmienie nie trwało długo.

Jeśli sama jesteś w takiej sytuacji – zadzwoń do nas i umów się na konsultację. A może wiesz, że Twoja przyjaciółka zastanawia się, czy może karmić i nie czytała jeszcze tego artykułu –prześlij jej link. Wspólnie promujmy karmienie naturalne!

czy moje dziecko sie najada

Agnieszka Kardziejonek

Agnieszka Kardziejonek – położna od 2011 roku, certyfikowany doradca laktacyjny, doktor nauk o zdrowiu. Łączy pasję związaną z promowaniem karmienia naturalnego z pracą naukową nad laktacją. Doświadczała położnictwa w różnych miejscach na świecie, m.in. w Ugandzie, gdzie towarzyszyła kobietom przy narodzinach i obserwowała zwyczaje związane z karmieniem piersią. Pracowała w szpitalach klinicznych w Policach oraz jako doradca laktacyjny na Pomorzanach. Zdobyła zaufanie wielu rodzin, które cenią w niej empatię i profesjonalizm.

Napisz Komentarz


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.