Zdaję sobie sprawę, że wklęsłe brodawki to tematem niszowy. Natomiast przysparza on wiele zwartwień i przynosi wiele trudności ok. 10% kobiet w populacji, które mają właśnie taką budowę brodawek. Pomogę Wam zrozumieć, jak funkcjonują takie brodawki i jak przygotować się do karmienia piersią z piersią o bardziej wymagającym kształcie brodawek.
Zaczynamy!
Wklęsłe brodawki – czy to rzeczywiście “problem”?
Najbardziej “popularne” są brodawki wystające, przy czym ich wilelkość i długość jest także bardzo zróżnicowania. Od bardzo długich, odstających nawet 2cm od podstawy, to krótszych. Wyróżniamy także brodawki płaskie oraz wspomniane już wklęsłe.
Jeśli masz wystające brodawki – możesz karmić piersią.
Gdy masz płaskie brodawki – możesz karmić piersią.
Nawet wtedy, gdy masz wklęsłe brodawki – możesz karmić piersią.
Nie ma czegoś takiego, jak “zła” lub “nieodpowiednia” brodawka sutkowa. Twoje dziecko nie zna ŻADNEJ brodawki sutkowej. Nauczy się ssać taką, jaką dostanie do buzi.
Ale…Faktem jest, że brodawki płaskie, a tym bardziej wkłęsłe są bardziej wymagające. Technika ssania piersi przez dziecko polega na chwyceniu nie tyle brodawki, co całej otoczki piersi. Zaraz po porodzie, kiedy zaczynacie karmić, buzia dziecka jest często zbyt mała, a siła ssania niewielka, by poradzić sobie ze zrobieniem próżni i wyciągnięciem wklęsłej brodawki. Te problemy z chwyceniem brodawki, mogą pociągać za sobą trudności z utrzymaniem piersi, a w konsekwencji ze ssaniem i przepływem pokarmu, co może prowadzić do niewystarczającego przybierania na masie, a w dalej z wytycznymi dotyczącymi dokarmiania mlekiem modyfikowanym. Jesteśmy w błędnym kręgu, gdzie przyczyny niemożności wykarmienia dziecka upatruje się we wklęsłej brodawce.
Jak karmić mając wklęsłe brodawki sutkowe?
Jeśli Twoja brodawka “nie współpracuje”, tzn. nie uelastycznia się podczas nacisku, nie wychodzi ani nie reaguje na ciepło lub zimno – taka twoja natura. Nie walcz z tym. Jeśli urodziłaś już jedno dziecko i brodawka nadal nie jest wypukła – taka twoja natura. Nie walcz z nią.
Możesz jednak pomóc swojemu maluchowi w początkowych trudnościach związanych z chwyceniem brodawki w następujący sposób:
- masuj brodawkę kciukiem i palcem wskazującym, by ją uplastycznić i spowodować jej wydobycie. Dzięki temu dziecko będzie miało łatwiejszy sposób, by ją chwycić i nie będzie denerwowało się przy pierwszych zassaniach brakiem mleka.
- możesz także delikatnie, bardzo delikatnie, ściskać swoją pierś bezpośrednio poza otoczką palcami ułożonymi w kształt „V” lub „C” w celu wypchnięcia brodawki.
- jeśli Twoje brodawki dobrze reagują na zimno, tzn nie chowają się, możesz po ich wyciągnięciu dotknąć je zimnym okładem, który spowoduje ich usztywnienie, a więc łatwiejsze uchwycenie brodawki przez dziecko.
- dużą pomocą może także okazać się laktator, który sprowokuje brodawki do większej współpracy, stworzy podciśnienie, które ułatwi ich wyciągnięcie i przygotowanie do karmienia dziecka.
PAMIĘTAJ!!! Przy brodawkach wklęsłych NAJTRUDNIEJSZE SĄ POCZĄTKI. Potem jest już…NORMALNIE.
Wklęsłe brodawki a stosowanie muszli i nakładek.
Często zaleca się stosowanie kobietom z wklęsłymi brodawkami muszli formujących i nakładek, tzw. osłonek do karmienia piersią.
O ile stosowanie muszli formujących jest wciąż dyskusyjne, o tyle na nakładki do karmienia piersią sprawdzają się u większości kobiet.
Różnice w zastosowaniu muszli i nakładek:
1.MUSZLE
- Osłony formujące, tzw. muszle w nieinwazyjny sposób pomagają karmić piersią kobietom z płaskimi lub wklęsłymi brodawkami.
- Dzięki niewielkiej grubości nie odznaczają się pod ubraniem. Miękka, elastyczna membrana silikonowa zapewnia dobre dopasowanie i wygodę, zaś jej krawędź delikatnie uciska brodawkę.
- Wentylowana część przednia zapewnia cyrkulację powietrza.
- Poczucie komfortu i wygody.
- Nie odznaczają się pod ubraniem.
2.NAKŁADKI:
Wybierając nakładki zwróćcie uwagę, by silikon był miękki, elastyczny i cienki. Nakładki pomagają karmić piersią niemowlętom mającym trudności z chwyceniem piersi m.in. z powodu wklęsłych broadwek.
ZALETY NAKŁADEK:
- pomagają niemowlęciu chwycić pierś.
- specjalny kształt zapewnia duży kontakt ze skórą.
- nakładki wykonane w całości z materiału niezawierającego BPA są dostępne w trzech rozmiarach i umieszczone w praktycznym opakowaniu.
- Dostępne w rozmiarach: 16 mm, 20 mm i 24 mm
- Unikalny kształt wycięcia zapewnia bliski kontakt między matką a dzieckiem
- Umożliwia karmienie piersią pomimo trudności z chwyceniem piersi lub mimo obolałych, płaskich lub wklęsłych brodawek
Ale UWAGA! Stosowanie szczególnie nakładek wymaga wiele rozwagi i często wsparcia doradcy laktacyjnego,
by zaplanować sposób zejścia z nakładek. Często niestety jest tak, że dzieci bardzo szybko przyzwyczają się do ułatwienia, jakie daje im kapturek, rozleniwione łatwiejszym sposobem chwycenia brodawki, nie chcą podjąć ssania bez niej.
Niestety nakładki mają i swoje wady, o czym możecie choćby przeczytać w przeprowadzonej ze mną rozmowie z Ireną, która bardzo długo mierzyła się z trudnością ich odstawienia.
Rady dla kobiet mających wklęsłe brodawki.
- Możesz użyć nakładek silikonowych, ALE zrób to pod okiem doradcy lub promotora karmienia piersią.
- pamiętaj, że NAKŁADKI mają być POMOCĄ w UCHWYCENIU BRODAWKI, a nie narzędziem za pomocą którego będziesz karmiła piersią.
- Nie ma znaczenia, czy masz wklęsła jedną brodawkę, czy obie – pamiętaj, że dziecko nie zna żadnej innej piersi oprócz Twoich i nauczy się ssać taką pierś i taką brodawkę, jaka zostanie mu podana.
- Po prostu przystaw swoje dziecko do piersi i obserwuj jak radzi sobie z jej uchwyceniem. Jeśli jest mu trudno, spróbuj przed podaniem piersi WYJĄĆ swoją BRODAWKĘ albo delikatnym jej uciskaniem albo pomóż sobie laktatorem. Wystającą brodawkę łatwiej chwycić, ale mechanizm ssania jest taki sam! Starsze dzieci mają już siłę, by zassać wklęsła brodawkę i nie będziesz musiała robić tego mechanicznie.
Na moje wklęsłe brodawki usłyszałam, że karmienie nie ma sensu.
- Nie słuchaj kogoś, kto nie ma doświadczenia w pracy z płaską lub wklęsłą brodawką, nawet jeśli jest położną, lekarzem.
Jak mogę Ci pomóc?
Jeśli jesteś teraz w szpitalu lub w swoim domu i zmagasz się z trudniejszymi brodawkami, jakimi są brodawki wklęsłe, chciałaym, żebyś wiedziała, iż nie jesteś sama. Co dzieciąta z nas przez to przeszła. Szukaj w swoim środowisku osób kompetentnych, które będą potrafiły Ci pomóc. Możesz skorzystać ze wsparcia naszej Fundacji lub jeślil jesteś spoza Szczecina zapoznaj się z listą doradców w swojej okolicy.
Zachęcam do pobrania krótkiej broszury poświęconej wklęsłym brodawkom.
Napisz Komentarz