Ból brodawek w trakcie karmienia piersią

Ból brodawek w trakcie karmienia piersią

Dlaczego czuję ból brodawek podczas karmienia?

Ból brodawek jest najczęstszym problemem pojawiającym się na początku laktacyjnej ścieżki. Jest też powodem rezygnacji z karmienia piersią. Ponad 75% kobiet na początku laktacji uskarża się na ból brodawek. Warto jednak wiedzieć, co jest przyczyną bólu i jak mu zaradzić. Pamiętaj! Ból brodawek jest najtrudniejszy do zniesienia w pierwszych 2. tygodniach laktacji, potem mija.  Bardzo ważne jest ustalenie przyczyny bólu i wybranie metody, która go załagodzi.

Fizjologiczny ból brodawek.

ból -brodawek

Jeśli czujesz dyskomfort lub ból na początku karmienia, w pierwszych dniach oraz w momencie przystawienia dziecka do piersi, możemy mówić o tym, że jest to ból fizjologiczny. Fizjologiczny, czyli jaki? Taki, który mija samoistnie i jesteś w stanie go wytrzymać.  Jeśli doda Tobie to otuchy – badania pokazują, że wczesna bolesność brodawek dotyka od 36% do aż 90% kobiet po porodzie*. Największy ból brodawek będziesz odczuwać między 3. a 7. dniem po porodzie, kiedy Ty i Twoje dziecko dopiero uczycie się wzajemnie swojego ciała. Ból będzie mijał z każdym dniem wraz ze zwiększającą się ilością pokarmu.

 

Dlaczego czuję ból brodawek podczas karmienia?

  • w Twoim ciele zaszły duże zmiany hormonalne. Urodziłaś dziecko! Masz bardzo duże stężenie prolaktyny – hormonu odpowiedzialnego za wypływ pokarmu.
  • kiedy dziecko ssie, dokonuje nacisku na Twoją brodawkę a to powoduje rozciąganie włókien kolagenowych. I to właśnie jest przyczyna bólu. Będzie on mijał wraz ze zwiększeniem ilości karmień, a co z a tym idzie uelastycznienia brodawki.
  • dziecko ssając dokonuje nacisku na brodawkę i otoczkę. Wytwarza się ciśnienie. Dopóki przewody mleczne nie wypełnią się mlekiem, będziesz czuła ból. Powinien on minąć po kilku zassaniach.
  • brodawki w trakcie laktacji mają większe unaczynienie, powstaję gęsta sieć naczyniowa. Brodawka na skutek ssania zostaje pozbawiona powierzchownych warstw naskórka, co zwiększa jej tkliwość i bolesność.
  • będziesz czuła także przejściowy ból zanim na brodawce wytworzy się grubsza warstwa rogowa. Stanie się to wraz ze zwiększoną częstotliwością karmień.

Jak poradzić sobie z bólem brodawek?

Niestety Ty także będziesz mogła zaobserwować u siebie – podobnie jak 1/3 kobiet w 1. tygodniu po porodzie** – uszkodzenia brodawek.

Bardzo ważne jest to, żebyś nie zwątpliła w swoje umiejętności i nie zniechęciła się do karmienia piersią. Jeśli nie widział Waszego aktu karmienia doradca laktacyjny, musisz wiedzieć, że wymienione poniżej przyczyny mogą powodować ból brodawek i ból przy karmieniu:

  • nieprawidłowa pozycja przy piersi i nieprawidłowy sposób przystawiania –  będzie to już połowa sukcesu.  
  • doradca laktacyjny lub inny specjalista od laktacji powinni ocenić budowę jamy ustnej dziecka, sprawdzić wędzidełko, ponieważ to nieprawidłowe utrzymywanie języka przez wędzidełko uniemożliwia dziecku prawidłowe ssanie, a co za tym idzie rani Twoje brodawki, a także w sposób mniej efektywny przyjmuje pokarm, co może mieć wpływ na jego przyrosty masy ciała.
  • obrzęk piersi – jeśli Twoja pierś jest twarda, jak to ma miejsce na początku laktacji. Otoczka staje się twarda, skóra napięta, co powoduje trudności w uchwyceniu brodawki. 
  • nasz tzw. trudniejsze brodawki. Są one płaskie lub wklęsłe. Nie ma czegoś takiego, jak “dobre i złe” brodawki. Dziecko musi nauczyć się ssać takie brodawki, jakie dostanie, czyli Twoje. O trudnościach w karmieniu z wklęsłymi brodawkami możesz przeczytać tu.bol-brodawek

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wyeliminowanie tych przeszkód, poprzez poprawę pozycji przy karmieniu, podcięciu wędzidełka, czy rehabilitacji funkcji ssania oraz nauki karmienia i akceptacji brodawek innych niż wypukłe, będzie procentowało poprawą jakości Waszego karmienia. Będziesz odczuwać mniejszy ból. 

Wszystkie błędy przy karmieniu trzeba korygować jak najwcześniej, by nie stały się nawykiem u dziecka. Im młodszy noworodek, tym szybciej jest w stanie nauczyć się prawidłowego ssania.

Co możesz zrobić?

Oto lista czynności, które możesz wykonać samodzielnie:

  • jeśli masz obrzęk, pierś jest twarda i trudno ją uchwycić, odciągnij niewielką ilość pokarmu ręcznie lub laktatorem. Spowoduje to zmiękczenie otoczki i łatwiejszy uchwyt dla dziecka.
  • rozpoczynaj karmienie od piersi, która mniej Cię boli.
  • paradoksalnie ból brodawek zniechęca nas do karmienia i przystawienia dziecka do piersi, ale jeśli będziesz robić to często (min. 8. – 12. razy na dobę) to wraz z rozkręcaniem laktacji, ból będzie zanikał
  • możesz także przyjąć leki: paracetamol lub ibuprofen.

Jakie produkty są polecane przy bólu brodawek?

Możesz zacząć od metod najprostszych, sięgając po te bardziej zaawansowane:

  • do mycia piersi nie używaj mydła, ponieważ narusza ona powłokę hydrowo – lipidową naskórka, która pełni funkcję ochronną.  Zaburzając tę barierę wysuszamy skórę i powodujemy, że staje się ona jeszcze bardziej podatna na urazy.
  • nie wycieraj i nie myj piersi po karmieniu.
  • wietrzenie brodawek i smarowanie ich własnym pokarmem – pokarm ma właściwości nawilżające i antybakteryjne.
  • stosowanie naprzemiennie ciepłych i zimnych okładów (np. z liści kapusty) – ciepłe przed karmieniem i zimne po karmieniu.
  • stosuj bawełniane, wielorazowe wkładki laktacyjne – często wkładki jednorazowe powodują przyklejanie się brodawki do wkładki, co wiąże się z bolesnym odrywaniem i rozpoczynaniem procesu gojenia od nowa. We wnętrzu wkładki laktacyjnej jednorazowej panuje wilgotne środowisko i brodawki ulegają maceracji. Jeśli koniecznie chcesz korzystać z wkładek jednorazowych – zwiększ częstotliwość wietrzenia piersi.
  • stosowanie maści lub kremów – najbardziej znana i powszechnie stosowana jest lanolina. Lanolina zmiękcza , natłuszcza i zwiększa uwodnienie.  Ostatnio na rynku pojawiły się także balsamy, których zadaniem jest ochrona sutka przed i w czasie karmienia, zapobieganie pękaniu skóry i utrzymaniu jej gładkiej, elastycznej  i zdrowej, zastępuje i uzupełnia naturalny tłuszcz skóry, który jest usuwany w trakcie karmienia, a także jest formą odżywki dla zmacerowanych brodawek.
  • możesz użyć olejku migdałowego lub tranu albo smarować brodawki wyciągiem z mirry lub szałwii.
  • aromaterapia: woda różana działa przeciwzapalnie i przeciwściągająco. Chłodne okłady są bardzo skuteczne. Przepis: 0,5 kg twarogu, 50 ml wody różanej,  1 kropla olejku różanego. Możesz dodać także olejek z krwawnika lub rumianku.

ból brodawek

  • noszenie nakładek ochronnych, tzw. muszli – między karmieniami chronią one brodawki przed kontaktem z odzieżą, mają otwory, które ułatwiają oddychanie

Opatrunki i kompresy na ból brodawek.

  • opatrunki Nursicare – są wykonane z tych samych materiałów co znane na całym świecie od ponad 30 lat opatrunki leczące oparzenia, które ograniczają ból oraz przyśpieszają procesy gojenia się ran różnej etiologii. Opatrunki Nursicare mają miękką, chłonną gąbkę, nasączoną  specjalną powłoką, chroniącą przed przeciekaniem i zakażeniem. Opatrunek umożliwia wymianę gazową, co znacznie przyśpiesza proces gojenia.

  • kompresy Multi-Mam –  preparat nasączony jest bioaktywnym żelem opartym na kompleksie 2QR, który nakłada się jednocześnie z kompresem.  2QR to naturalna substancja pochodzenia roślinnego, która ma wyjątkową zdolność do powstrzymywania szkodliwych bakterii przed przyczepianiem się do tkanki. Kompres przywraca  równowagę mikroflory i wspomaga naturalne procesy gojenia. Kompresy działają dwojako: chłodzą i łagodzą ból brodawek. Dodatkowo tworzą miękką i wygodną wkładkę, stwarzając optymalny proces gojenia.

Jeśli zastosujesz powyższe metody z dużym prawdopodobieństwem będziesz mogła poradzić sobie z bólem brodawek.

W przypadku, gdy masz wątpliwości lub dalsze trudności z karmieniem piersią – zasięgnij porady doradcy laktacyjnego. Kobietom ze Szczecina lub okolicy polecamy poradę u doradcy laktacyjnego z Macierzanki. Możecie także znaleźć najbliższego doradcę laktacyjnego w swoim regionie.

 

 

 

 


Nina Kwaśniewska

Miałam to szczęście, że było mi dane urodzić moje dzieci w domu. Promuję karmienie piersią, uważam, że poród może być wydarzeniem pięknym i ubogacającym. I wszędzie o tym mówię! Możecie mnie spotkać w Macierzance, gdzie wspieram Was w karmieniu piersią, towarzyszę w przygotowaniu do porodu, a także później, gdy pomagam w nauce wiązania chust.

Napisz Komentarz


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.